R A V E N 7

PARKAN


Rusko, čo vám to hovorí? Železná opona, Gorbačov, kosáky a kladivá. (a ešte riaditeľ istej obliehanej televízie, pozn. Mirsoft) No dobre, to všetko už poznajú detičky zo škôlky. Veď možná vojna mezi USA a CCCP je vďačným námetom niektorých počítačových hier ešte aj dnes. Keď si, ale predstavíme, že východnejšie od Košíc sa hry už pomaly nevyrábajú, tak to znie pekne čudne. Ale vlastne sa nie je ani čomu diviť. V Rusku sa ľudia zabíjajú pre jeden tvrdý rohlík, stoja v rade na mäso. Kto tam má čas a hlavne lowe na tvorbu počítačových hier. No aj napriek tomu, že v Rusku začína byť taká ázijsko-európska afrika, tam vznikajú nové hry. Jednou z nich je aj Parkan. Čo to vlastne je, Parkan? Nikto nevie. Autori sa s tou hrou vôbec nehrali a hneď po menšej spúšťacej pauze ste hodení priamo do hry. Ja som z toho bol tiež pekne vymletý. No vzápätí sa predomnou objavila nejaká nákladná loď, ktorú prenasledovali piráti. Vzápätí sa mi ozval kapitán ohrozenej lode. Samozrejme, že chcel pomôcť. Čo som mal robiť? Tak som teda naštartoval tú moju ruskú šunku. A šiel som vypnúť tých otravov. Akcia sa zdarila.

Parkan screen

Rekapitulácia No.:1.

Doteraz sme sedeli pekne na svojej vyhriatej stoličke v nejakej vesmírnej kocábke. Klasický radar, info-panely a rozmiestnenie energie do zariadení dávali tušiť, že sa jedná o vesmírny simulátor. Interiér vcelku OK. Pohodlné ovládanie myšou a jednoduché prepínanie z fullscreen pohľadu do kokpitu stíhačky boli tiež good. Grafika lodí je na tom však horšie. Modely sú spracované len priemerne a chýba im akýsi nádych určitej rasy, ktorá sa vezie na palube. Celkovo by som grafiku ohodnotil ako grafiku z Wing Commandera trojky. Nič moc teda.

Parkan screen

Heh, ten robot je nejaký moc šťastný, že som mu pomohol. Dokonca až taký šťasný, že ma pozýva ku nemu na kávičku a na nejaké informácie ku kávičke. No ja junák z Podkarpatskej Rusi, ja nebanujem teda. A nejako som sa privtírol s tou mojou šunkou k jeho šunke a urobili sme vcúúc. Ehm, urobili sme spojenie mojej a jeho lodi. V tejto chvíli sa kokpit po kratšom loudovaní prepol z vesmírneho kokpitu do nejakého Assault Suitu. Samozrejme, že nejaká ruská deva to aj okomentovala po anglicky, ale jej ruský prízvuk tam bol jasne cítiť. Ok. Takže sme v nejakom tuneli a hýbeme sa ďalej. V ruke máme akože nejaký super ruský super guľomet a v kapse ešte trápny rakomet s rakmi. Trvalo mi dosť dlho, kým som prišiel na to, že prečo je na začiatku spájacej časti prvý tunel stále rovnaký. Pre vysvetlenie, je to moja loď. Len tu si môžete pozrieť aktuálnu úlohu, ktorú musíte splniť. Len tu si môžete pozrieť ovládanie celej hry. Je to dosť halúzne. Ale čo už s tými Rusmi, že áno. Ok, na svojej lodi si môžete ešte doplniť armor v špeciálnej búdke. A potom sa teda môžete konečne vydať do nepriateľskej lodi.

Parkan screen

Rekapitulácia No.:2

Hra je rozdelená na dve časti. Na vesmírny simulátor a na 3D-časť, v ktorej sa pohybujete ako v doomovi. Áno, ako v doomovi, pretože táto 3D-časť nesiaha doomovi ani po kolená. Máte tri zbrane, ktoré vám majú služiť na ochranu. Strašné je, že keď chcete zistiť, že ako sa to menia zbrane vo vesmírnej simulácii, tak sa musíte prepnúť do tejto 3D časti a po naloudovaní sa poprechádzať po svojej lodi a až potom sa dozviete potrebnú klávesu. Horšie to tí Rusi až ani vymyslieť nemohli. Tu sa aj dozvedáte vašu úlohu. Celý príbeh hry sa točí okolo stratenej sondy Wanderer a jej nájdení. Nemusíte sa o tento príbeh nejak zvlášť starať, ale po nejakých troch hodinkách začnete, pretože v hre neexistujú takmer žiadne questy. Obsadzovanie planét je tiež o ničom, pretože je to rovnako nudné ako 3D časť. Ale vráťme sa naspäť k našej, ehm, 3D akcii, hehe.

Parkan screen

Po vstupe na nepriateľskú loď sa mne a mojmu Stingrayu urobilo zle. Celé to vyzerá ako zo zlého sna. Engine je síce rýchly, ale aj pekne stupídny a ťažkopádny. Keď narazíte do steny, alebo do inej prekážky, tak sa váš človek začne automaticky otáčať na stranu, z ktorej prišiel. Samozrejme, že mi z toho pekne bublali nervy, ale prežil som to. Po lodi sa pohybovali nejaký domorodí roboti s nejakými šteklítkami v ruke. Kričali niečo, akože nemám tam čo robiť a ták. Tak som im poslal darček na uzmierenie v podobe jedného výstrelu z raketometu. A oni to asi nepochopili a začali do mňa z ničoho nič strielať. Samozrejme, že som to tak nenechal a pekne ich doslova rozporcoval do krabičiek. Aby som bol presnejší, vždy keď sejmete nejakého elementa, tak sa sám uloží do takej vesmírnej truhličky, ktorú môžete teleportovať na loď rovnako ako iný ďalší stuff. Je to dosť psycho. Navyše grafické spracovanie tých bojových elementov je niekde pred Dukom3D. Sú to 2D kreslené kreatúry, ktoré keď zabijete, tak sa vôbec nebudete cítiť šťastnejšie. Interiér lodí je na tom tiež biedne. Mnoho lodí si je na vlas podobných, čo je strašne monotónne. Tak isto ani v samotných lodach nejde nič zničiť okrem enemyov a stuffu pre vašu loď.

Parkan screen

Rekapitulácia No.:3 and Resumé.

No a máme tu záver, milí bolševícki prívrženci. Veď kto iný by dokázal dočítať túto recenziu až na koniec. Rusi mali výborný nápad. Skĺbiť mezi sebou space simulator a 3D akciu. Má to veľmi veľký potenciál, i keď sa táto myšlienka už objavila v jednej hre pred Parkanom. Bohužiaľ, príliš veľká grafická priepasť mezi Ruskom a svetom zapríčinila, že sa na to nedá takmer pozerať. Mnoho herných a ovládacích chýb tomu tiež nepridajú. Treba však povedať, že Rusi sa snažili a sú možno aj na správnej ceste. Uvidíme...

ZOLLINO

NÁZOV: PARKAN
TYP: VESMIRNY SIMULATOR + 3D ACTION
VÝROBCA: NIKITA
DISTRIBÚTOR: NIKITA
OPERAČNÝ SYSTÉM: MS WIN95
ODPORÚČANÝ KONFIG: P100, 16MB RAM
3D KARTA: 3DFX
ZHRNUTIE: Rusky pokus o hru.

4/10



ONDREW

Ach jaj, ach jaj a ešte raz ach jaj. Do rodiny ruských gamies pribudol ďalší nepodarený pokus. Pred časom to bol Madspace od firmy Auric Visions a nedávno hra Z.A.R.. Tieto dve hry spájala okrem totožného autora ešte jedna maličkosť. Obe boli v podstate úplne o ničom. Pochybná grafika a hrateľnosť v pikčr podpriemeru čoudu. Teraz k nám prichádza ďalšia ruská firma s ďalšou nepochopiteľnou hrou. A aj keď ju v celku originálne spracovali, nestačí to. Okrem toho, ako Zollino správne poznamenal, nápad skĺbiť vesmírny simulátor s 3D akciou tu už bol. Konkrétne v hre Alpha Storm. Nebol to síce žiaden grafický zázrak, ale hrateľnosť bola vynikajúca.
Parkan je skrátka nepodarok. A aj keď snaha sa cení, moje hodnotenie je...

3/10