Raven8

TOPlist TOPlist HIT LIST
Smer hlavná stránka Ravena


Nadpis Delta Force.

Nadpis Delta Force.


Bolo sychravé ráno roku 2203. Z neba padal ako obvykle kyslý dážď spolu s dvadsiatimi percentami kyseliny sírovej. Kvapky narážali na strechy futuristických domov obrnených laserovým štítom, ktorý neprepustil ani molekulu a tam sa nadobro rozpustili. Stromy s deravými listami odovzdane natŕčali konáre k nemilosrdnej oblohe a niekde v centre posledného letokruhu dúfali, že jedného dňa sa naša zdevastovaná Zem vráti k normálu. Nad ulicami mesta lietali vznášadlá bohatšej spoločenskej vrstvy, zatiaľ čo dolu po cestách jazdili v dodrúzganých autách tí menej majetneší úbožiaci, ktorí bez Super.dýchacej masky nemohli ani jedno ráno sadnúť do svojho prepravného prostriedku. Tam dolu sa totiž koncetroval všetok odpad a smrad celého mesta. Museli jazdiť v klasických autách, ktoré nemali ani poriadnu ochranu pred padajúcim dažďom. Tí hore sa však mali celkom ináč. Bývali v horných častiach mrakodrapov a vznášadlá mali obrnené slabou titánovou koštrukciou.
Jedného z mladých obyvateľov tejto "hornej" štvrte práve viezol šofér do školy. Veselo si hovel na zadnom sedadle a chatoval so spolužiakmi cez komunikačný kanál Internetu 3000. O päť minút boli pri škole, kde šofér pristál a mladý člobrda s nechuťou vystúpil. Zdrapil do ruky svoj minibook, kde mal uložené všetky poznámky s učebnicami a vbehol do neobľúbenej inštitúcie. V triede sa posadil a o pár minút už do triedy prišla učiteľka Dejín gamesníctva. Dnes mala v pláne preberať jednu detskejšiu hru z prostredia Hviezdnych vojen, nazvanú Star Wars Droidworks. Najprv začala s prezenciou, ktorá samozrejme prebiehala podľa pravidiel sci-fistického sveta. Každá stolička v miestnosti mala totiž senzory, ktoré detekovali prítomnosť žiaka. Keďže žiaci sedeli vždy na tom istom mieste, podľa senzorov napojených na jej osobný počítač okamžite vedela, kto chýba. Hneď, ako zistila mená neprítomných, začala vyzvedať:
Pikčr s hybridom R2 a Čohosi. Starwarsfili chápu, ostatní majú smolu. :)

Tu prebieha konštrukcia droidov.

Nevie niekto z vás čo je s Koumákom, Ichtilom a Somrákovou?
Jeden zo žiakov sa ozval:
Sím, pani učiteľka. Koumák testuje integritu polárnych väzieb uhľovodíka po pôsobení druhého stupňa radiácie, preto sa nemohol dostaviť.
No prosím, už to tu máme. Niekto si myslí, že keď jeho pra-pra-pra-pra-čojaviemkoľkýpradedko bol Albert Einstein, môže robiť chemické pokusy, kedy sa mu zachce. Ts! A čo Ichtil a Somráková? Há? Nikto nevie? Hmm, zase to budem musieť vypátrať sama. Oukej žiaci. Teraz si zapnite svoje počítače, nalogujte sa do našej školskej databázy, z ktorej som dnes pre vás vybrala hru z prostredia obľúbených Hviezdnych vojen. Mimochodom, čo hovoríte na ten posledný diel? Veď viete: Star Wars 32 - Návrat pravnuka Jediho. Bolo to dobré, však? Akurát tie efekty mohli radšej prehnať cez nejaké to Hexium a na renderovanie 4D objektov mohli použiť radšej 4D++ Studio Max 10 a nie 4D++ Studio Max 9. Ale dosť bolo kritiky filmu. Na dnešnej hodine Dejín gamesníctva sa budeme zaoberať istou dosť neznámou hrou z dielne LucasArts, konkrétne Star Wars Droidworks. Takže, máte už všetci zapnuté stroje? Vidím, že áno. Héj, žiak Kurník Shopa! Už aj prestaň s tým hackovaním vojenských terminálov! Nemyslite si, že tieto 1 GHz Sixtiá s terrabajtom operačnej pamäte ste dostali len tak. Musíte na nich tvrdo pracovať, rozumiete? Tak prosím. Vlezte do adresára Droidworks a spustite ekze súbor. Tú virtuálnu helmu si zbytočne nasadzujete. Vravím vám, že sme na hodine Dejín gamesníctva, sakra! A bude tu ticho! No veď preto.

Droid, kaňon a prelietajúci nepriateľ.

V poriadku, vidím, že už máte hru načítanú, takže môžem začať s výkladom. Nuž, Droidworks je veľmi čudné dielo. Po prvé v dobe svojho vzniku nebol v podstate vôbec ohlasovaný jeho príchod a po druhé sa zaoberá veľmi originálnym nápadom. Je veľká škoda, že najmä technické spracovanie autori doslova odflákli. Zoberme si to však pekne rad za radom. Ehm, Kurník Shopa, bol by si taký láskavý a nechal napokoji to odpaľovanie laserových hlavíc z vojenskej základne na Severnom póle? Ďakujem.
Droidworks sa zaoberal iba jednou jedinou vecou - robotmi. V prostredí Hviezdych vojen ich bolo vždy dosť, ale v žiadnej hre im LucasArts neprikladal veľký dôraz. Až dovtedy. Hráč dostal pod kontrolu továreň na droidov. Lenže keby len to! On mohol každého robota postaviť vlastnými rukami... teda prípadne myšou. Z jednoduchej banky osemdesiatichsiedmych rozličných stavebných dielov si stačilo vybrať hlavu, trup, ruky alebo nohy a robot bol na svete. Na jeho vytvorenie mal údajne až dvadsať päť miliónov kombinácii!!! Pri tvorení musel dávať pozor na váhu, spotrebu energie, ale aj magnetickosť jednotlivých súčiastok. Ak bol robot príliš ťažký, zožral (koho??? - pozn. Rýpal obecný) veľa energie, nemal kolesá či nebol magnetický, nemusel sa hodiť do pripravenej misie. V prípade, že sa tak stalo, milého droida musel hráč prestavať a prispôsobiť danému prostrediu. Robotíka si dokonca bolo možné prefarbiť podľa vlastného želania a nakoniec otestovať v testovacích priestoroch. Tam pařan zistil či jeho výtvor spĺňa všetky požiadavky na úspešné zvládnutie zadanie úlohy.
Po testovacích procedúrach následoval brífing a nakoniec jedna z trinástich misií. A uhádnete žiaci, čo bolo väčšinou náplňou (p)levelov?
No, nechcem nič hovoriť, ale podľa mňa bolo potrebné všetkých rozstrieľať na cedník a naložiť do konzerv.
Počuj Plesník. Mal by si už konečne obmeziť hranie Blooda sedmičky, lebo inak z toho načisto zblneš. Už teraz k tomu nemáš ďaleko. Misie boli totiž absolútne mierumilovné. Netiekla v nich ani kvapka krvi, dokonca nepadol jedinký výstrel, čo určite väčšinu z vás zarmucuje, pretože viem ako máte radi 4D strieľačky. Niečím vás však predsa len poteším. Hra bežala v 3D, to je čo? Dnes je to už skutočne vzácnosť, ale vtedy... vráťme sa však k zamerianu misií. Išlo o také minilogické úlohy, v ktorých hráč ovládal vlastnoručne vyrobeného robota a musel s ním napríklad preniknúť do imperiálnych budov a tam narobiť šarapatu alebo jednoducho len otvoriť zablokované únikové dvere pomocou rozmiestnených spínačov. Za úspešné dokončenie misie vyfasoval nejakú novú súčiastku do arzenálu robotoidných častí.

Zelená trávička... už len zajačiky chýbajú.

Napriek tomu, že tu hovorím o nejakých minilogických hádankách, Droidworks je v prvom rade určení predovšetkým vám, žiaci moji milí, čiže mladším pařanom. O tom svedčí nie len mierumilovnosť celého projektu, ale aj prostredie hry. Stačí sa pozrieť na menu, poprípade tancujúcich droidov v kreditoch a hneď vám to udrie do očí.
Teraz by som rada uviedla nejaké informácie o technickom spracovaní alebo ak to chcete počuť slengovejšie: poviem vám, či to vyzerá, ako by tú gamesu práve vyhrabali z dvestoročného hrobu ukrytého v neprístupnej džungli. Áno, vyzerát to tak. Aj keď v dnešnej dobe už tridé efiks vystavujeme v múzeách a v našich strojoch zaujal miesto 4Dfx, v dobe vzniku Droidworks bolo pôsobenie tridé efiksu veľmi silné. Samotný LucasArts ho použil v podstate v každej zo svojích hier vyrobených okolo roku 1997-1998, ale táto gejmsa mu akosi ušla. Čudné na tom všetkom bolo predovšetkým zistenie, že ani pri takej nevalnej grafike nepatrila rýchlosť k adeptom na prvé miesto v kategórii rýchlostných skúšok. Veru nič moc.
Zrazu sa z reproduktora umiestneného na stene ozval hlas centrálneho počítača:
Prosím pozor, prosím pozor. Je koniec hodiny. Opakujem, je koniec hodiny.
Učiteľka preto rýchlo ukončila hodinu:
Tak. Viete o Droidworks dosť. Doma si to zahrajte, určite sa zabavíte a zajtra si napíšeme o droidoch písomku.
Náš starý známy mladý obyvateľ mesta z vyšších kruhov veselo vybehol k pristávacej dráhe, kde ho už čakal šofér a vznášadlo. Nasadol a tešiac sa na originálnu pařbu so zaostalou grafikou, vyrazilo jeho vznášadlo k tmavej, sírou a kyselinou zapáchajúcej oblohe roku 2203.

GALÉRIA DROIDOV

ONDREW



NÁZOV
STAR WARS DROIDWORKS
TYP
VIAC-MENEJ DETSKÁ STRATÉGIA
VÝVOJÁR
LUCASARTS
DISTRIBÚTOR
LUCASARTS
ROZUMNÁ KONFIGURÁCIA
PENTIJUM 200, 16 MB RAM, 2 MB VIDEO
3D KARTA
Ani chýru ani slychu.
ZHRNUTIE
Force Commander to nie je, X-Wing Alliance tiež nie, ale originálnosť Droidworksovi nechýba.

7/10